Recom Power REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
REC3.5-1209DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-09VOU
Datasheet Download
REC3.5-1209DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC3.5-1209DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)194mA, 194mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
Related LinksREC3.5-1209, REC3.5-1209DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1209DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-1209DRW/R10/C/X1
CASE PLSTC BLK 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1 1/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf