Recom Power REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1.pdf
Availability of REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
QUANTITY
REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
Related LinksREC3.5-1212SR, REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-1212SRW/R8/A/CTRL/X1
CONN HEADER 12POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 68-PLCC datasheet.pdf
JOYSTICK 2AXIS MINI W/HARNESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4:1 16TSSOP datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-2 20CKT datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf