Recom Power REC3.5-1212SRW/R8/A
REC3.5-1212SRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1212SRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1212SRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-1212SRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-1212SRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1212SRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1212SRW/R8/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1212SRW/R8/A
Related LinksREC3.5-12, REC3.5-1212SRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1212SRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-1212SRW/R8/A
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SD CARD LOADED WITH LINUX datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 35MM datasheet.pdf
05 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
GT 48C 48#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2200PF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf