Recom Power REC3.5-1215SRW/R10/A
REC3.5-1215SRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1215SRW/R10/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1215SRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-1215SRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-1215SRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1215SRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1215SRW/R10/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1215SRW/R10/A
Related LinksREC3.5-121, REC3.5-1215SRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1215SRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-1215SRW/R10/A
IC TXRX RS232 TRPL SHTDWN 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 850MA 506 MOHM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC24H/AE24M/HKC24H datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING JPT 21POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
M30-100 SKT/FREE 30AWG 150MM datasheet.pdf