Recom Power REC3.5-1224SRW/R10/A
REC3.5-1224SRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1224SRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1224SRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-1224SRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-1224SRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1224SRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1224SRW/R10/A
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1224SRW/R10/A
Related LinksREC3.5-122, REC3.5-1224SRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1224SRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-1224SRW/R10/A
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.40V SC70-4 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 7.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf