Recom Power REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-05VO
Datasheet Download
REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-2405D, REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-2405DRW/R8/A/CTRL
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 3A TO225AA datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 350MW SOT23 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 575.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf