Recom Power REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1.pdf
Availability of REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
QUANTITY
REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
Related LinksREC3.5-2405SRW, REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
LAMP NEON RED PANEL MOUNT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
INSERT MALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC MPU CIRCUIT DUAL-FIXED SC70-5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 383 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED PVC SLOTTED datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-000912-125L0 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf