Recom Power REC3.5-2405SRW/R10/C
REC3.5-2405SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2405SRW/R10/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2405SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-2405SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-2405SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2405SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2405SRW/R10/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2405SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-240, REC3.5-2405SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2405SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-2405SRW/R10/C
CONN SOCKET SOLDER CAP 30AU datasheet.pdf
IC CTRLR POWER DGTL EEPROM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 392 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1000W HALOGEN FLOODLIGHT datasheet.pdf
FPA/C DO 1.5M IC693MDL740/42 datasheet.pdf
IC MCU USB 32K FLASH 32VFQFN datasheet.pdf
DEV KIT FOR BT730 V2.0 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf