Recom Power REC3.5-2412SRW/R8/A
REC3.5-2412SRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2412SRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2412SRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-2412SRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-2412SRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2412SRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2412SRW/R8/A
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2412SRW/R8/A
Related LinksREC3.5-24, REC3.5-2412SRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2412SRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-2412SRW/R8/A
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 6A MED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf