Recom Power REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-2415D, REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RING 2 AWG #5/16 RED TRMNYL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD523 datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 35NS 32PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf