Recom Power REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
REC3.5-2415DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-2415DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC3.5-2415DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
Related LinksREC3.5-2415, REC3.5-2415DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2415DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-2415DRW/R10/C/X1
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 25X3 F PCR/A BRAC G T 50O datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf