Recom Power REC3.5-2424SRW/R10/A
REC3.5-2424SRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2424SRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2424SRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-2424SRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-2424SRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2424SRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2424SRW/R10/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2424SRW/R10/A
Related LinksREC3.5-242, REC3.5-2424SRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2424SRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-2424SRW/R10/A
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 89MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM TSSOP24 datasheet.pdf
100000UF 40V 76X146MM 85C 20000H datasheet.pdf