Recom Power REC3.5-4805DRW/R10/C
REC3.5-4805DRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4805DRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-05VO
Datasheet Download
REC3.5-4805DRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-4805DRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-4805DRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4805DRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4805DRW/R10/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4805DRW/R10/C
Related LinksREC3.5-480, REC3.5-4805DRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4805DRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-4805DRW/R10/C
CONN HEADER 11POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.071DIA SILVER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 10V 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER SOT23W datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MEASURE 1M 24VDC datasheet.pdf
D4JL-TK-002 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 946MA 216 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf