Recom Power REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
REC3.5-4812DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO
Datasheet Download
REC3.5-4812DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC3.5-4812DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA, 145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
Related LinksREC3.5-4812, REC3.5-4812DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-4812DRW/R10/C/X1
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 43K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 20M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RF AMP 2.8GHZ TWO STAGE 16QFN datasheet.pdf
SPONGE 3.4" X 4.4" - CTR. HOLE datasheet.pdf
HEADER VERTICAL datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf