Vishay/Dale RNC55H66R5BRB14
RNC55H66R5BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H66R5BRB14
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H66R5BRB14.pdf
Availability of RNC55H66R5BRB14
QUANTITY
RNC55H66R5BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H66R5BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H66R5BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H66R5BRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H66R5BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H66R5BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H66R5BRB14
MOD PWR ENTRY 2POLE QC SCREW PNL datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC 214AB datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMART CARD BRIDGE USB 24QFN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
COMBO-D 5H5 datasheet.pdf
381 TB SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf