Recom Power REC3.5-4812DRW/R10/C
REC3.5-4812DRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812DRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO
Datasheet Download
REC3.5-4812DRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-4812DRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-4812DRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812DRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812DRW/R10/C
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA, 145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812DRW/R10/C
Related LinksREC3.5-481, REC3.5-4812DRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812DRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-4812DRW/R10/C
IC REG BUCK BST ADJ 0.6A 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 6.3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
IPOD IPAD IPHONE CHARGER 5V 10W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE PIN datasheet.pdf