Recom Power REC3.5-4812DRW/R8/A
REC3.5-4812DRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812DRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO
Datasheet Download
REC3.5-4812DRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-4812DRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-4812DRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812DRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812DRW/R8/A
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA, 145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812DRW/R8/A
Related LinksREC3.5-48, REC3.5-4812DRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812DRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-4812DRW/R8/A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 4B 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0306 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.5V SOT89-5 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE NEGATIV 0-101KPA datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf