Recom Power REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1.pdf
Availability of REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
QUANTITY
REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
Related LinksREC3.5-4812SRW, REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-4812SRW/R10/A/CTRL/X1
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 48POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf