Recom Power REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-4812S, REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-4812SRW/R8/A/CTRL
VARISTOR 14.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 11-8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W AB 32TQFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf