Recom Power REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-4815D, REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
TRANS NPN 400V 12A TO247 datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 640UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf