Recom Power REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
REC3.5-4815SRW/R8/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4815SRW/R8/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
QUANTITY
REC3.5-4815SRW/R8/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
Related LinksREC3.5-4815, REC3.5-4815SRW/R8/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4815SRW/R8/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-4815SRW/R8/C/X1
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RF EVAL FOR BGU7003 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 670MA 490 MOHM datasheet.pdf
BRASSM18,0.3M DIFF,AX,PNP,CONN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CIC VERT 28POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30A D2PAK datasheet.pdf