Recom Power REC5-053.3SRW/H4/A/X2
REC5-053.3SRW/H4/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-053.3SRW/H4/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-053.3SRW/H4/A/X2.pdf
Availability of REC5-053.3SRW/H4/A/X2
QUANTITY
REC5-053.3SRW/H4/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-053.3SRW/H4/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-053.3SRW/H4/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-053.3SRW/H4/A/X2
Related LinksREC5-053.3, REC5-053.3SRW/H4/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-053.3SRW/H4/A/X2 Details Description
Related parts for REC5-053.3SRW/H4/A/X2
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
INTL UPS SMART PRO TWR HOSPITAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf