Susumu RG1608V-2370-C-T5
RG1608V-2370-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2370-C-T5
Brief Description
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2370-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2370-C-T5
QUANTITY
RG1608V-2370-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2370-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2370-C-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2370-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2370-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2370-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2370-C-T5
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 100V U2J 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 5TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf