Vishay/Dale RNC50J1723BSBSL
RNC50J1723BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1723BSBSL
Brief Description
RES 172K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1723BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1723BSBSL
QUANTITY
RNC50J1723BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1723BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1723BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1723BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1723BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1723BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1723BSBSL
REG -5.2V 2.5A 3.3VIN ADJ HRZ datasheet.pdf
CONN PLUG CORD MINI 6POS FEMALE datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
SIL-PAD K-10 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE-PRO W/U.FL ANT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 600A FLNGD datasheet.pdf