Recom Power REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
QUANTITY
REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
Related LinksREC5-1212SRW, REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC5-1212SRW/H6/A/M/CTRL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf