Recom Power REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
QUANTITY
REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)556mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
Related LinksREC5-2409SRW, REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC5-2409SRWZ/H6/A/M/CTRL
DIODE ARRAY GP 60V 200MA SOT143B datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 10W DO213AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 125V datasheet.pdf