Recom Power REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 5W
Datasheet Download
REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-2412SRW/, REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-2412SRW/H4/A/M/CTRL/X2
FUSE MIDGET 20A 500V TIME-DELAY datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIBER CORE 0.125MM THRU-BEAM R2 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 241POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf