Recom Power REC5-243.3SRW/H4/C/M
REC5-243.3SRW/H4/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H4/C/M
Brief Description
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H4/C/M.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H4/C/M
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H4/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H4/C/M
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H4/C/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H4/C/M
Related LinksREC5-243.3, REC5-243.3SRW/H4/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H4/C/M Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H4/C/M
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 14.86MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 3V datasheet.pdf