Vishay/Dale RN60D2743FRE6
RN60D2743FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2743FRE6
Brief Description
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2743FRE6.pdf
Availability of RN60D2743FRE6
QUANTITY
RN60D2743FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2743FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2743FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2743FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2743FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2743FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2743FRE6
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO-257-3 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IMAGE SENSOR 6MP CMOS 267CPGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf