Recom Power REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
Related LinksREC5-243.3S, REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
CONN PLUG 6POS W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 42SOJ datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL ASSY MINI HVL FEMALE TO MALE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf