Recom Power REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
Related LinksREC5-243.3S, REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H6/A/M/X2
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ .6A POLYPROP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 200V 1111 datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
LED 1" DOME B/G PMI 125VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 40W datasheet.pdf