Recom Power REC5-243.3SRW/H6/A/X2
REC5-243.3SRW/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H6/A/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H6/A/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H6/A/X2
Related LinksREC5-243.3, REC5-243.3SRW/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H6/A/X2
RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 34.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT CE 2CGREEN datasheet.pdf
CAP POLY 1500UF 20% 16V T/H datasheet.pdf