Recom Power REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3.3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
Related LinksREC5-243.3SRWZ/, REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MEL/MSI CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 18.8686MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf