Recom Power REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
REC5-4805DRW/H/B/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC5-4805DRW/H/B/M/SMD.pdf
Availability of REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
QUANTITY
REC5-4805DRW/H/B/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
Related LinksREC5-4805DR, REC5-4805DRW/H/B/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-4805DRW/H/B/M/SMD Details Description
Related parts for REC5-4805DRW/H/B/M/SMD
CONN RECEPT 12POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 779MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 PG16 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf