Recom Power REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-483.3SRW/, REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 28V YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf