Recom Power REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
Related LinksREC5-483.3S, REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRW/H6/A/M/X2
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MUX DUAL 2:1 DIFF 5V 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 6 I/O 16SOIC datasheet.pdf
IC PCIE GEN2 MAIN CLOCK 56-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .25W 100MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf