Recom Power REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Related LinksREC5-483.3SRW, REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
TVS DIODE 45VWM 72.2VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SERVER CABINET 19" 42U BLACK datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 320MA 600 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf