Recom Power REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M.pdf
Availability of REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
QUANTITY
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
Related LinksREC5-483.3, REC5-483.3SRWZ/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M Details Description
Related parts for REC5-483.3SRWZ/H2/A/M
IC MOSFET DVR 2A HS INV 8SOIC datasheet.pdf
LABEL INK JET PLYLFN .38 X 3" datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 1206 datasheet.pdf
RESONATOR CER 40.00MHZ SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
STANDOFF datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf