Recom Power REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
Related LinksREC5-483.3SRW, REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRWZ/H6/A/CTRL/X2
MODULE VF DISPLAY 40X2 5MM CHAR datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 140MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
17+17 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 20% 500V SMD datasheet.pdf