| Internal Part Number | EIS-REC6-0509SRW/R10/A/CTRL | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE REC6/R | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 9V | |
| Voltage - Output 1 | 9V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 555mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 6W | |
| Voltage - Isolation | 10kV (10000V) | |
| Features | Remote On/Off, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C | |
| Efficiency | 80% | |
| Power (Watts) - Max | 5W | |