Recom Power REC6-1205DRW/R10/A
REC6-1205DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1205DRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC6-1205DRW/R10/A.pdf
Availability of REC6-1205DRW/R10/A
QUANTITY
REC6-1205DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1205DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC6-1205DRW/R10/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1205DRW/R10/A
Related LinksREC6-1205, REC6-1205DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1205DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC6-1205DRW/R10/A
JUMPER-H1504TR/A3048N/H1504TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 560MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 30AU datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR MICRO 1UA BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X48" A MED datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf