| Internal Part Number | EIS-REC6-1209DRW/R10/C | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output 1 | 9V | |
| Voltage - Output 2 | -9V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 335mA, 335mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 6W | |
| Voltage - Isolation | 10kV (10000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (9 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C | |
| Efficiency | 81% | |
| Power (Watts) - Max | 6W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | REC6-1209DRW/R10/C | |
| Related Links | REC6-1209, REC6-1209DRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 55675-2 | Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp | datasheet.pdf | |