Recom Power REC6-2405DRW/R10/A/X1
REC6-2405DRW/R10/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2405DRW/R10/A/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC6-2405DRW/R10/A/X1.pdf
Availability of REC6-2405DRW/R10/A/X1
QUANTITY
REC6-2405DRW/R10/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2405DRW/R10/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-2405DRW/R10/A/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC6/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2405DRW/R10/A/X1
Related LinksREC6-2405D, REC6-2405DRW/R10/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2405DRW/R10/A/X1 Details Description
Related parts for REC6-2405DRW/R10/A/X1
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
RES .27 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 14POS SOLDER CUP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 24"W datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
TM3476M016DLBA datasheet.pdf
EMI FILTER 12000PF PI TYPE datasheet.pdf