Recom Power REC6-2405SRW/R10/C/X1
REC6-2405SRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2405SRW/R10/C/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC6-2405SRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-2405SRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-2405SRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2405SRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-2405SRW/R10/C/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC6/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2405SRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-2405S, REC6-2405SRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2405SRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-2405SRW/R10/C/X1
TRIAC 800V 8A TO220FP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A D2PAK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf