Recom Power REC6-4809SRW/R10/A/X1
REC6-4809SRW/R10/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-4809SRW/R10/A/X1
Brief Description
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC6-4809SRW/R10/A/X1.pdf
Availability of REC6-4809SRW/R10/A/X1
QUANTITY
REC6-4809SRW/R10/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-4809SRW/R10/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-4809SRW/R10/A/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-4809SRW/R10/A/X1
Related LinksREC6-4809S, REC6-4809SRW/R10/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-4809SRW/R10/A/X1 Details Description
Related parts for REC6-4809SRW/R10/A/X1
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 970NH SMD datasheet.pdf
GASKET SEAL - 3/8" MAX-LOC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.12A 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 19POS .100 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf