Recom Power REC7.5-1205DRW/H2/A/M
REC7.5-1205DRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205DRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU
Datasheet Download
REC7.5-1205DRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1205DRW/H2/A/M
QUANTITY
REC7.5-1205DRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205DRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205DRW/H2/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)750mA, 750mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205DRW/H2/A/M
Related LinksREC7.5-120, REC7.5-1205DRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205DRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1205DRW/H2/A/M
IC DVR 100MBPS RS485 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN 37POS F PC datasheet.pdf