Recom Power REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-1205SR, REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1205SRW/H1/A/M/CTRL
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.5MM datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 52PS DL T/H 30AU datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 87MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf