Recom Power REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-1205SR, REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1205SRW/H3/A/M/CTRL
TRIMMER 50K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 17 BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.655" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 6X98" A MED datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf