Recom Power REC7.5-1205SRW/H3/A/M
REC7.5-1205SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1205SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1205SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC7.5-1205SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205SRW/H3/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205SRW/H3/A/M
Related LinksREC7.5-120, REC7.5-1205SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1205SRW/H3/A/M
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ADAPTER BOARD HTS221 DIL24 datasheet.pdf
CONNECTOR BT43 PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf