Recom Power REC7.5-1215DRW/H1/A/M
REC7.5-1215DRW/H1/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1215DRW/H1/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V
Datasheet Download
REC7.5-1215DRW/H1/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1215DRW/H1/A/M
QUANTITY
REC7.5-1215DRW/H1/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1215DRW/H1/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1215DRW/H1/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1215DRW/H1/A/M
Related LinksREC7.5-121, REC7.5-1215DRW/H1/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1215DRW/H1/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1215DRW/H1/A/M
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MCS34K datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
POT 25K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 42-73 A/T datasheet.pdf